Метеорологія
На кінець липня місяця спостерігалася тепла погода, опадів випало 4,6 мм. Перша декада серпня місяця почалася з невеликим зниженням температури. Середньодобова температура повітря становила 20,20С. Опадів випало 0,9мм. Максимальна температура повітря була відмічена 30,0 0С(05.08), на поверхні ґрунту 450С (04,05.07). Мінімальна в повітрі знижувалась до 11,00С (03.07), а на поверхні ґрунту до 6 0С(03.08). Вітер переважав західний 3-4 м/с. Відносна вологість знижувалась до 88 %. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 21,50С і 18,40С. До кінця декади очікується тепла сонячна погода. В деякі дні можлива невелика хмарність.
Рослинництво
Озимі зернові колосові. Підходить до завершення збирання зернових культур. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 31 липня в області зібрано нового врожаю з площі 199,1 тис. га, це 83,0% від збиральної площі. Намолочено 782,0 тис. тонн зерна озимої пшениці. При цьому врожайність зерна склала – 5,32 ц/га. Озимого ячменю зібрано 163,4 тис. тонн за середньої урожайності 4,63 т/га; озимого жита 14,0 тис. тонн при урожайності 2,75 т/га.
На черзі підготовка ґрунту під посів озимини майбутнього року. На зібраних площах відбувається інтенсивний ріст бур’янів, тому головним і важливим прийомом є своєчасне лущення стерні, щоб не допустити переростання бур’янів, що негативно вплине і на якість послідуючого основного обробітку ґрунту. Як показує досвід, саме основний обробіток ґрунту суттєво впливає на термін своєчасної появи сходів та їх послідуючий розвиток.
Залежно від попередника та вологості ґрунту застосовують відвальний або безвідвальний спосіб його обробітку. Коли орний шар містить менше 20 мм продуктивної вологи ефективнішим є безвідвальний (поверхневий обробіток дисковими лущильниками, плоскорізами), а при достатньому зволоженні та на забур’янених площах, кращі результати дає відвальний обробіток плугами з передплужниками. Сьогодні є перспективним мінімальний обробіток ґрунту.
Слід вже зараз визначитися та придбати сорти озимих для сівби під урожай 2021 року. При виборі сортів необхідно враховувати ґрунтово-кліматичні умови зони вирощування. Враховуючи те, що протруєння є одним із ефективних заходів обмеження і розповсюдження шкодочинності хвороб, слід подбати про придбання протруйників. В Україні зареєстровано широкий сортимент протруйників насіння. Всі вони системної або контактно-системної дії. Отже, вибір препарату потрібно робити з урахуванням фітосанітарного стану, ступеню інфікованості, травмованості насіння та ефективності дії препарату проти окремого виду хвороб. Найбільш ефективні протруйники для озимої пшениці: Вітавакс 200 ФФ в.с.к (2,5-3,0 л/т), Дивіденд Старт, 036 FS т.к.с (1 л/т), Раксіл т.к.к. (0,4 -0,5 л/т) та інші.
Ярі зернові колосові. На деяких посівах на фоні повної стиглості зерна відмічається зелений стеблостій, особливо в нижній частині рослини, який при збиранні може суттєво підвищити кінцеву вологість зернової маси. Тому до питання молотьби рослин ярої групи треба підходити зважено з урахуванням втрати вологості всією рослиною.
Враховуючи схильність ячменю до полягання та ламкості колосу, що призводить до значних втрат врожаю, необхідно передбачити в планах і організувати його збирання в стислі строки.
Поряд із збиральними роботами на черзі підготовка ґрунту. Лущення стерні є дієвим заходом боротьби з інтенсивним ростом бур’янів на площах, де вже зібрано врожай, а переростання бур’янів негативно впливає на якість основного обробітку ґрунту.
Кукурудза. Рослини кукурудзи на більшості площ знаходяться у фазі «формування початків – початку молочної стиглості зерна». Період характеризується значним пошкодженням рослин шкідниками. Дієвим способом боротьби в цій фазі є застосування трихограми. При формуванні системи захисту кукурудзи від шкодочинних об’єктів потрібно враховувати, що захист від шкідників в період вегетації часто сприяє і зниженню розвитку хвороб.
Соя. У сої ранніх строків сівби ранніх і надранніх сортів та на пізніше засіяних площах середньостиглими сортами, наразі закінчилося цвітіння і на верхніх ярусах відбувається формування бобів, а на нижніх та середніх ярусах – налив зерна. Погодні умови липня – початку серпня місяця склалися надзвичайно сприятливо для активного розмноження та підвищеної шкодочинності шкідників сої. Саме ця фаза є найуразливішою для сої щодо шкідників. Рекомендуємо проводити обстеження і при перевищенні ЕПШ шкідників (павутинний кліщ – 10% заселених рослин, тютюновий трипс – 10-15 екз. на рослину, листогризучі совки – 1-3 гусениці на кв.м) захистити посіви рекомендованими пестицидами.
Гречка. Важливим резервом подальшого збільшення валового виробництва зерна гречки є післяукісні та післяжнивні посіви. Сума активних температур може ще становить – 1300-1400°С, що цілком достатньо для вистигання районованих ранньостиглих сортів. І таким чином є можливість збирати близькі до повноцінного урожаю гречки з післяукісних посівів.
Просо. В цей період значного пошкодження просу причиняють личинки просяного комарика. Личинки окуклюються в зерні проса, що не дає можливості формуванню повноцінного зерна. Необхідно застосовувати інсектициди: Антиколорад (0,3-0,5 л/га), Антиколорад Макс(0,2-0,25 л/га) та інші.
Заступник директора з наукової
роботи ІСГ Північного Сходу НААН М.Г. Собко